Towarzyszenie w porodzie

Towarzyszenie w porodzie


Większość z nas wie, jak ważna jest stała obecność osoby towarzyszącej w trakcie porodu. Bardzo ważne jest by kobieta czuła, że ma przy sobie kogoś godnego zaufania, kto będzie przy niej na każdym etapie porodu, kto będzie ją dopingował, wesprze ją fizycznie i emocjonalnie w tym wyjątkowym, nieznanym doświadczeniu. W dzisiejszych czasach najczęściej kobieta wybiera na tę osobę partnera, doulę lub jeśli szpital oferuję taką możliwość to ich obydwoje.


Dlaczego doula bywa czasem lepszym rozwiązaniem niż partner? Wbrew powszechnej opinii ojciec dziecka nie jest naturalnie wyposażony w  odpowiednie umiejętności czy poziom empatii wystarczający by dobrze towarzyszyć rodzącej. Oczywiście można się do tego w dużym stopniu przygotować , ale czasami tak jest, że ojcowie wcale nie marzą o tym, by być z nami na sali porodowej. Czy coś jest z nimi w takiej sytuacji nie tak? Zupełnie nie! Partnerzy, którzy czuli presję, podejmując decyzję o uczestnictwie w porodzie, często mierzą się potem z uczuciem wewnętrznego dyskomfortu i bezradności, deprymuje ich obecność personelu medycznego, a także z trudem znoszą widok cierpiącej rodzącej, boją się o nią i o dziecko. 


Wspólna szczera rozmowa na ten temat powinna mieć miejsce  niejednokrotnie na różnych etapach ciąży. Warto wybrać najlepszą opcję dla Was obydwu. Może warto pójść na kompromis i wymieniać się na sali porodowej z doulą ?

Co robi doula w trakcie porodu ?

Jest w stu procentach dla rodzącej (chyba,że jest na sali również partner i  On też potrzebuje jakiegoś wsparcia). Dba o zapewnienie emocjonalnego wsparcia i komfortu rodzącej. Pomaga zrozumieć informacje przekazywane przez położną czy lekarza. Pomaga radzić sobie ze skurczami stosując różne techniki niefarmakologiczne radzenia sobie z bólem. Ociera pot z czoła, zabiera pod prysznic, podaje wodę, dba o atmosferę. Jest czujna, empatyczna, doświadczona, spokojna. Dba o to, by rodząca czuła się jak najlepiej zaopiekowana i bezpieczna.


Rola douli nie kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Tuż po porodzie czuwa nad pierwszym kontaktem między matką a dzieckiem, i dba o to, aby karmienie rozpoczęło się w sposób prawidłowy. Dba o komfort matki również po porodzie – pomaga jej się umyć, pamięta o jedzeniu. Odpowiada na pytania i wątpliwości młodych rodziców.

Share by: